Czym jest lecytyna i dlaczego ją spożywać?

Jednym z bardziej ciekawych związków organicznych jest lecytyna. Substancja ta otrzymywana jest zazwyczaj z żółtek kurzych jaj, lub z soi czy rzepaku. W mniejszych ilościach występuje również w orzechach ziemnych i włoskich, lub kiełkach pszenicy.

Zadania lecytyny w ludzkim organizmie

Jej funkcje polegają na regulowaniu pracy układu nerwowego. Stosuje się ją jako dodatek do żywności oraz w suplementach i preparatach  leczniczych. Człowiek posiada lecytynę w każdej komórce swojego ciała. Jest ona między innymi składnikiem błon komórkowych. Zadaniem lecytyny jest uczestniczenie w procesie przemiany materii, a także ochrona delikatnego układu nerwowego, czy żołądka.

Lecytyna pomaga również organizmowi odpowiednio gospodarować cholesterolem, podawana dodatkowo z zewnątrz pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, zmniejszając ilość triglicerydów we krwi i podnosząc poziom cholesterolu HDL – lipoproteiny, która również transportuje cholesterol we krwi.

Lecytyna podawana jest leczniczo osobom, które cierpią na osłabienie funkcji poznawczych, a także osobom z demencją, spowodowaną min. wiekiem. Cholina znajdująca się w lecytynie usprawnia pamięć i zdolność koncentracji, dlatego chętnie sięgają po nią osoby pracujące umysłowo lub studenci. Wykazuje również działanie wzmacniające układ odpornościowy.

Komu polecane jest jej stosowanie?

Przede wszystkim osobom, które są wyjątkowo aktywne umysłowo, odczuwają silny stres, zmęczenie lub narzekają na pogorszenie pamięci i innych aspektów umysłowej aktywności. Lecytynę poleca się również osobom wyczerpanym fizycznie, dzięki jej właściwościom regenerującym mięśnie oraz zwiększającym ich wydolność. Suplementy diety z lecytyną są zdecydowanie warte polecenia osobom, które pragną zadbać o swoją sprawność umysłową, narażone są codziennie na dużą porcję stresu czy uprawiają wyczerpujący sport. Dzięki lecytynie nie odczują magicznego zwiększenia możliwości swojego organizmu, ale na pewno zniwelują skutki oddziaływania powtarzających się, negatywnych czynników zewnętrznych. Warto w taki sposób o siebie zadbać.