Zły i dobry cholesterol

Można organizm zasilać wartościowymi składnikami i prowadzić taki tryb życia, aby unikać chorób, albo można zdać się na ślepy los, ryzykując zawał w młodym wieku. Zły i dobry cholesterol funkcjonuje w organizmie i to nie ulega wątpliwości. Pytanie, co robisz osobiście, żeby zapanować nad wynikami krwi?

Jak funkcjonuje twój organizm i jak należy go chronić?

Musisz wiedzieć, że komórki zwierzęce zawierają cholesterol w różnym formacie. To od cholesterolu zależy wydajność niektórych procesów, np. przemian hormonalnych, trawienia, itp. Tworzy się on w organizmie, ale sporo dostarcza się go, właśnie przez odpowiednio dobrany pokarm. Zły cholesterol LDL kojarzy się przede wszystkim z tłuszczami nasyconymi, zwierzęcymi, węglowodanami prostymi, daniami maksymalnie przetworzonymi.

Dobry cholesterol HDL bazuje na olejach roślinnych, warzywach, naturalnych składnikach. LDL to cholesterol niskiej gęstości, natomiast HDL wysokiej. Udowodniono, że wysoki poziom złego cholesterolu grozi zawałami serca, udarami mózgu, ciągnącą się latami miażdżycą. Lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) usuwają nadmiar cholesterolu ze ścian tętniczych, prowadząc do ich „utylizacji” przez wątrobę. Jak powinna wyglądać dieta równoważąca zły i dobry cholesterol?

Przydałoby się wprowadzić do jadłospisu warzywa, owoce ze sporym stężeniem błonnika. Chodzi o to, aby uwalniać energię stopniowo do organizmu. Przyda się inwestycja w chudsze mięsa, tj.

  • kurczak,
  • indyk.

Smażenie zastąp duszeniem, gotowaniem, pieczeniem.

Wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, mocno przetworzone lepiej wyeliminować, jak najszybciej. Jeżeli w twojej rodzinie występują problemy sercowe znajdujesz się w grupie o podwyższonym ryzyku. Choroba wieńcowa niszczy coraz chętniej życie młodym osobom. Niestety w nowoczesnych cywilizacjach problemy potęguje stres, nieregularnie spożywane posiłki, nieumiejętne kompletowanie żywności.

Wspomagaj walkę własnego organizmu z niechcianymi substancjami

Zły i dobry cholesterol toczą ze sobą nieustanną walkę, którą wraz ze starzeniem się organizmu trzeba wspomagać aktywnością fizyczną, suplementacją naturalną, właściwie opracowaną dietą. Sugerowane w artykule zmiany powinny wyróżniać się trwałością, wyrobieniem nawyku. W innym przypadku po prostu nie osiągniesz pożądanych rezultatów zdrowotnych.

Related Posts