Przeziębienie u dziecka – najważniejsze informacje

Walka z infekcjami to naturalna reakcja organizmu w przypadku zetknięcia się z czynnikiem chorobotwórczym. Wirusy wywołujące przeziębienie są przenoszone drogą kropelkową, poprzez drogi oddechowe, najczęściej w wyniku kichania i kaszlu osoby zarażonej. Duże skupiska osób to prawdziwe siedlisko przeróżnych wirusów. Dlatego częstym źródłem, które wywołuje przeziębienie u dziecka jest pobyt w przedszkolu.

Dziecko choruje na przeziębienie średnio sześć razy do roku

Okres infekcji to zazwyczaj od tygodnia do dziesięciu dni, przy czym środkowy etap trwania przeziębienia jest najbardziej natężony. Przy występowaniu przeziębienia możemy zewnętrznie leczyć jedynie symptomy, które pomogą organizmowi podczas walki z właściwą przyczyną infekcji. W łagodzeniu objawów przeziębienia pomogą sprawdzone środki stosowane przez nasze mamy i babcie.

Na pewno warto zmienić dietę maluszka w kierunku jadłospisu stymulującego odporność. Odpowiednie miejsce w codziennym żywieniu muszą zająć rozgrzewające płyny, w tym herbatki, zupy oraz specjalne preparaty z witaminami.

Codzienne posiłki powinny być bogate w witaminy z grupy A oraz C. Jeżeli do tej pory nie stosowaliśmy regularnego podawania posiłków, należy wprowadzić stałe godziny przyjmowania pokarmu. Do leczenia nieżytu nosa (kataru) przydadzą się kuracje popularnie nazywane ‘parówkami’. Dodając do gorącej wody ziół lub olejków uzyskujemy napar, który skutecznie udrażnia drogi oddechowe. Każdy rodzic obawia się tego, że przeziębienie u dziecka przerodzi się w coś więcej niż zwykłą infekcję dróg oddechowy.

Jakie są objawy przeziębienia u dzieci?

W przypadku zaobserwowania takich symptomów jak powiększone węzły chłonne, zmiany w kolorze wydzieliny lub szczególnie zaczerwienione gardło, należy jak najszybciej poradzić się lekarza. Zmiany temperaturowe utrzymujące się przez dłużej niż 5 dni lub ogólne pogorszenie stanu organizmu przez więcej niż 10 dni są równie niepokojące. Z wizyta u lekarza nie należy także czekać, jeśli oddychanie sprawia dziecku wyraźną trudność.

Related Posts