Dermatologia, zadania

Skóra, jak każdy element naszego ciała narażona jest na problemami oraz jest podatna na różnego rodzaju schorzenia. Schorzenia te mogą dotyczyć naskórka, dokładniej rzecz ujmując jego powierzchni oraz skóry właściwej. Narażona na problemy jest także tkanka podskórna. Czasem zdarza się również tak, że procesy chorobowe mają miejsce w obrębie naczyń krwionośnych oraz naczyń chłonnych czy też zakończeń nerwowych. W Polsce liczba osób dotkniętych najróżniejszymi chorobami skóry szacowana jest na około pięć milionów.

Czym zajmuje się dermatologia ?

badanie dermatologa

Dermatologia jest tą dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką, leczeniem oraz ochroną skóry. Dermatolog podczas wieloletniej nauki zdobywa doświadczenie oraz niezbędne umiejętności potrzebne do radzenia sobie z najtrudniejszymi schorzeniami oraz zmianami nowotworowymi typu czerniak. W czasie diagnozowania i rozpoznania obrazu klinicznego charakterystycznymi zmianami są zmiany skórne zwane wykwitami. Takie wykwity dzielą się można podzielić na wykwity pierwotne lub wtórne. Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów schorzeń dotykających naszą skórę.

Rodzaje schorzeń dermatologicznych

Jednymi ze częściej pojawiających się schorzeń są oparzenia. Są one skutkiem działania na skórę zbyt wysokich temperatur. Wyróżnia się IV stopnie oparzeń, czyli stopnie zaawansowania. Odmrożenie to kolejne schorzenie, z którym przychodzi się borykać dermatologom. W okresie dorastania zmiany skórne, przede wszystkim na twarzy potrafią wyglądać bardzo nieestetycznie. Młodzieńczy trądzik potrafi być problemem dla każdego nastolatka, który obawia się odrzucenia w grupie rówieśników. Leczenie zmian skórnych wymaga zawsze cierpliwości. Skóra potrzebuje czasu, by wrócić do odpowiedniego stanu. Pomocne są w tym także specjalistyczne preparaty. W przypadku intensywnych zmian stosuje się lek na trądzik Aknenormin. Z dermatologią bardzo blisko powiązana jest kosmetologia, która za pomocą preparatów ma na celu dbanie o skórę pod względem estetycznym. Dermatologia powiązana jest jeszcze z wieloma innymi dyscyplinami, które albo ściśle z nią współpracują albo wyodrębniły się bezpośrednio z nich w czasie rozwoju medycyny.

Related Posts