Intymne problemy kobiet jawnie omówione

Udawanie, że problemu nie ma nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli dotyczy to infekcji pochwy u kobiety. Ta wstydliwa choroba potrafi skutecznie zakłócić wygodę życia każdej dziewczyny, nie mówiąc już o zagrożeniu dla jej zdrowia oraz płodności. W jaki sposób przejawia się grzybica pochwy oraz czy globulki są w stanie nam na nią pomóc – o tym w dzisiejszym artykule.

Objawy grzybicznej infekcji pochwy

Szacuje się, że u 80% kobiet występuje w naturalnej florze okolic intymnych grzyb o nazwie Candida albicans. Przez większość czasu nie stanowi on żadnego problemu, niemniej jeśli dojdzie do zakażenia, drożdżak może się aktywować.

Najczęstsze objawy wskazujące na zmiany zapalenie pochwy przez grzybicę to:

  • Upławy w postaci gęstej, białej wydzieliny,
  • Swędzenie oraz pieczenie okolic sromu,
  • Wydzielanie się zapachu pleśni z pochwy.

Jeśli zaobserwowano u siebie takie objawy nieustępujące po okresie dnia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem-ginekologiem. Globulki oraz maści, jakie przepisze, pozwolą przeciwdziałać zanim dojdzie do poważnego zakażenia.

Przyczyny zakażeń grzybicznych pochwy

Każda kobieta posiada odmienną florę bakteryjną, przez co infekcje pochwy mogą być różne. Niemniej do najczęstszych zalicza się:

  • Niedbała higiena intymna,
  • Kontakt ze źródłem grzyba (basen, bielizna, zakażony partner),
  • Przesadna ilość cukrów w diecie, które pobudzają rozwój grzyba,
  • Zażywanie antybiotyków bez osłony albo przez długi czas,

Leczenie zazwyczaj sprowadza się do wyeliminowania źródła powstawania infekcji pochwy, a przy tym stosowanie globulek dopochwowych zawierających polikrezulen oraz składniki grzybobójcze i złuszczające nabłonek.

Globulki są częstokrotnie wydawane bez recepty, a przy tym zaleca się stosowanie ich przez okres zalecany przez lekarza, a także po ustąpieniu objawów infekcji pochwy w celu profilaktycznym. Pozwala to zachować odpowiedni poziom flory bakteryjnej w narządach intymnych i zapobiec nawrotom choroby.

Oczywiście nic nie zastąpi dbałości o higienę oraz ostrożności w miejscach publicznych.