Jakie są objawy zapalenia pochwy?

Nawrotowe zapalenie pochwy u kobiet

Infekcje stref intymnych występują u kobiet niezwykle często i zapewne nie ma takiej osoby płci żeńskiej, która nigdy nie doświadczyła zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. O ile infekcja wystąpi raz nie jest większym problemem. Najczęściej takie wykryte podczas rutynowego badania zapalenie pochwy zostaje skutecznie wyleczone a kłopot znika raz na zawsze. Istnieje jednak spora grupa pań, które mają tendencje do nawrotów stanów zapalnych. Takie kobiety musza uważać na wiele elementów swojego życia, począwszy od rodzaju noszonej bielizny po używane środki kosmetyczne.

Obserwacja i rozpoznawanie

Kiedy u kobiety występuje tendencja do nawrotowego zapalenia pochwy konieczne bywa zasięgnięcie wiedzy na temat najczęściej spotykanych objawów oraz poza odpowiednim postępowaniem systematyczna obserwacja i wykrywanie w porę takiej sytuacji. Ponieważ zapalenie pochwy może mieć charakter bakteryjny, grzybiczy albo rzęsistkowy ważna bywa znajomość wszystkich objawów, chociaż zazwyczaj nawroty występują tylko w obrębie jednego z nich. Jednym słowem, jeśli pani ma skłonność do osłabionej flory bakteryjnej pochwy na przykład na skutek przewlekłej cukrzycy czy stałego przyjmowania agresywnych leków często będzie zapadać na infekcje pochwy. Warto wiedzieć w takich sytuacjach, kandydoza oraz rzęsistkowica są przenoszone drogą płciowa, dlatego przy tych dwóch odmianach nie wolno uprawiać współżycia. Z kolei przy bakteryjnym zapaleniu pochwy partner raczej jest bezpieczny i chociaż powinno się powstrzymać od stosunków w celu przyspieszenia leczenia, to przypadkowy kontakt nie grozi niczym partnerowi.

Typowe objawy

Każdy z trzech rodzajów zakażenia charakteryzuje się nieco innymi objawami, chociaż tylko cały ich zespół może być potwierdzeniem schorzenia. Przykładowo w zakażeniu drożdżakami nie występuje żaden charakterystyczny zapach oraz nie zmienia się naturalne ph, a bakteryjne zapalenie pochwy nie wywołuje świądu. W tym ostatnim występuje natomiast charakterystyczny nieprzyjemny zapach rybny, wydzielina jest rozwodniona i szarawa albo mleczna. W zakażeniu bakteryjnym pojawia się też bardzo wysokie ph, przekraczające górna granice normy.

Related Posts