Dieta bezglutenowa – co jeść, a co wykluczyć

O diecie bezglutenowej mówi się i pisze obecnie dużo. Chodzi jednak o coś więcej niż modny temat. Dla osób chorych na celiakię jest ona konieczna dla zachowania zdrowia. Stosują ją też osoby z alergią na gluten i z nadwrażliwością na ten składnik. 

Przejście na dietę bezglutenową wymaga wykluczenia takich produktów, które zwykle w codziennym jadłospisie dominują. Jest to uciążliwe, ale tylko w początkowym okresie, kiedy trzeba zdobyć sporo wiedzy i zmienić nawyki żywieniowe. Później trzeba tylko ostrożnie dodawać nowe rzeczy do codziennego menu. Przy celiakii nie może być żadnych odstępstw od diety, bo szkodzą nawet śladowe ilości glutenu.

Co wykluczyć przy diecie bezglutenowej

Stosowanie diety bezglutenowej wiąże się z wykluczeniem wszystkiego, w czym jest gluten. Znajduje się on w pszenicy, życie, jęczmieniu, a więc wyeliminować z posiłków trzeba pieczywo i mąki z tych zbóż. Dotyczy to także różnych produktów mącznych, jak makaron czy pyzy. Owies, jako zboże mocno zanieczyszczone innymi, też trzeba wykluczyć. Dieta bezglutenowa wymaga rezygnacji z produktów, w których zawarte są wzmacniacze smaku i zapachu. Zwykle uzyskuje się je na bazie glutenu. Takich produktów jest w sklepach większość. Gluten może się znajdować np. w zupach w proszku, gotowych sosach, sałatkach, czekoladach, chipsach, kawie rozpuszczalnej.

Dieta bezglutenowa – produkty dozwolone

Jeść można warzywa i owoce. Dozwolone są mięso i ryby, ale nie w panierce. Uważać trzeba z wędlinami. W wielu z nich gluten się znajduje. Do nasycenia głodu posłużyć mogą kasza gryczana i jaglana. Nie zawierają one glutenu. Jeść można też ryż, groch, fasolę. Sięgając w sklepie po wafle ryżowe, trzeba szukać znaku przekreślonego kłosa. Masło i smalec to także produkty dozwolone. Jeśli ktoś może pić mleko czy jeść jogurty, to z powodu samej diety bezglutenowej nie musi z nich rezygnować. Nie dotyczy to jednak produktów takich wzbogacanych smakowo. Oczywiście, nawet jogurt naturalny, ale z ziarnami zbóż, też nie jest dozwolony. Pić można wodę mineralną, kawę naturalną, herbatę oraz robione w domu soki warzywno-owocowe. Aby ułatwić bezglutenowe zakupy warto zapoznać się z artykułem o tym gdzie najlepiej i bezpiecznie kupować dobrej jakości produkty bez glutenu.

Dieta bezglutenowa nie oznacza głodowania. Można jeść posiłki pożywne i smaczne. Wiele produktów z codziennego menu zniknie, ale też i wiele się pojawi. W sklepach sporo już jest produktów ze znakiem przekreślonego kłosa. Jednak dieta bezglutenowa nie może się opierać głównie na nich, bo są to często produkty wysoko przetworzone. W pierwszej kolejności postawić trzeba na zdrowe, naturalne i pozbawione glutenu produkty. Dodatkowo sięgnąć można po np. wafle, ciastka i inne mocniej przetworzone produkty bezglutenowe. Przy stosowaniu diety bezglutenowej trzeba mieć na uwadze ogólne zasady zdrowego odżywiania.

Related Posts